WAEC 2019 Timetable ~ Complete Waec Timetable For May/June Exam

WAEC 2019 Timetable ~ Complete Waec Timetable For May/June Exam

WAEC 2019 Timetable

This is to Inform General The West Africa Examination Council (WAEC) Has Released The Long Awaited WAEC 2019 Timetable May/June Wassce Exam.

WAEC 2019 Timetable Is For Both Nigeria, Ghana, Sierra Leone And Some Other West Africa Country And Please WAEC Starts On Friday, 6th April, 2018 And Ends On Tuesday, 15th May, 2018.

WAEC 2019 Timetable Starts Here

Friday, 6th April, 2018.

  • Shorthand – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • Geography 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Geography 1(Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2nd Set)
  • Health Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
  • Health Science 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
  • Health Education 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
  • Health Education 1 (Objective) ** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
  • Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Monday, 9th April, 2018

  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 09:30 a.m. – 12:00 noon
  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Tuesday, 10th April, 2018

  • Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
  • West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.
  • Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Wednesday, 11th April, 2018

  • Civic Education 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Building Construction 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.
  • Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Computer Studies 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • ICT (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • ICT (Elective) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday, 12th April, 2018

  • English Language 2(Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • English Language 3 (Test of Orals)** /**** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Friday, 13th April, 2018

  • Hausa 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Igbo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Yoruba 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Edo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Edo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Efik 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Efik 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Ibibio 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Ibibio 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
  • Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.

Monday, 16th April, 2018

  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Biology 3(Alternative B) (Alternative to Practical Work) **** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.

Tuesday, 17th April, 2018

  • Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Economics 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 3:00 p.m. – 5:30 p.m.
  • Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
  • Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.

Wednesday, 18th April, 2018

  • General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon.
  • General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.

Thursday, 19th April, 2018

  • Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Fante (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Ga (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Nzema (Elective) 1 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
  • General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
  • Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.
  • Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Fante (Elective) 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Ga (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
  • Biology 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:40 p.m.
  • Biology 1 (Objective) – 3:40 p.m. – 4:30 p.m.

Friday, 20th April, 2018

  • Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
  • Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
  • Geography 3(Practical and Physical Geography) – 3:00 p.m. – 4:50 p.m.
  • Ceramics 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Ceramics 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
  • Forestry 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Forestry 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Monday, 23rd April, 2018

  • Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Government 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

Tuesday, 24th April, 2018

  • Machine Woodworking 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Sculpture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Sculpture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Carpentry and Joinery 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Carpentry and Joinery 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.
  • Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
  • General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 3:30 p.m. – 4:20 p.m.
  • Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Wednesday, 25th April, 2018

  • Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Jewellery 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Jewellery 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Painting and Decorating 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Painting and Decorating 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2ndSet)
  • Garment Making 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 2:40 p.m.
  • Garment Making 1 (Objective)** – 2:40 p.m. – 3:25 p.m.
  • Garment Making 3(Alternative to Practical Work)** – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.
  • Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 2:00 p.m. – 4:45 p.m.

Thursday, 26th April, 2018

  • General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Agricultural Science 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • General Agriculture 3 (Practical) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • General Agriculture 3 (Practical) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
  • Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Basic Electricity 2 (Essay) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Basic Electricity 1 (Objective) ** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Friday, 27th April, 2018

  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.
  • Tourism 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:20 a.m.
  • Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon
  • Mining 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:35 a.m.
  • Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.
  • Bookkeeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Store Keeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • ICT (Elective) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • ICT (Elective) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
  • Upholstery 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Upholstery 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
  • Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.

Monday, 30th April, 2018

  • Agricultural Science 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
  • Agricultural Science 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.
  • General Agriculture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • General Agriculture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Textiles 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Textiles 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Technical Drawing 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
  • Technical Drawing 1 (Objective) – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.

Wednesday, 2nd May, 2018

  • Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Cosmetology 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.
  • Cosmetology 1 (Objective)** – 10:50 a.m. – 11:30 a.m.
  • Dyeing and Bleaching 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:10 a.m.
  • Dyeing and Bleaching 1 (Objective)** – 11:10 a.m. – 11:55 a.m.
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective)**  – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
  • Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)
  • Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • GSM Phone Maintenance and Repair 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
  • GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:30 p.m.
  • Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.
  • Store Management 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Store Management 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:15 p.m.
  • Electrical Installation and Maintenance Work 1 (Objective)** – 4:15 p.m. – 5:00 p.m.
  • Photography 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Photography 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday, 3rd May 2018

  • French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
  • Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
  • Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
  • Arabic 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Arabic 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Friday, 4th May, 2018

  • Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m.(2nd Set)
  • Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
  • Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
  • Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:00 noon (1st Set)
  • Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 12:30 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)
  • Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • Social Studies 1 (Objective)* – 2:00 p.m. – 2.50 p.m.
  • Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
  • Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon (2nd Set)
  • Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
  • Visual Art 3B (Creative Design) 3hrs 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

Monday , 7th May, 2018

  • Physical Education 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.
  • Physical Education 1 (Objective) – 10:50 a.m. – 11:40 a.m.
  • Leatherwork 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Leatherwork 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Music 3A (Aural) – 1:00 p.m. – 1:45 p.m.
  • Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Home Management 3 (Practical ) Planning Session – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Tuesday, 8th May, 2018

  • Auto Mechanics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Auto Mechanics 3 (Practical) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
  • Graphic Design 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Graphic Design 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
  • Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
  • Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.

Wednesday, 9th May, 2018

  • Insurance 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • English Language 3 (Oral)*/*** – 09:30 a.m. – 10:15 a.m. (1st Set)
  • English Language 3 (Oral)*/*** – 10:40 a.m. – 11:25 a.m. (2nd Set)
  • Photography 3 (Alternative to Practical Work)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Furniture Making 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Furniture Making 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Painting and Decorating 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Painting and Decorating 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 2:00 p.m. – 6:00 p.m. (2nd Set)
  • Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 2:00 p.m. (1st Set)
  • Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 2:15 p.m. – 6:45 p.m. (2nd Set)

Thursday, 10th May, 2018

  • Integrated Science 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Integrated Science 1 (Objective)* – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:20 a.m.
  • Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.
  • Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Radio, Television and Electronic Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.
  • Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Printing Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Printing Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.
  • Science (Core) 2 (Essay)*** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Science (Core) 1 (Objective)*** – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)*** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Marketing 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Salesmanship 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Auto Mechanical Work 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:45 a.m.
  • Auto Mechanical Work 1 (Objective)** – 11:45 a.m. – 12:30 p.m.
  • Machine Woodworking 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Machine Woodworking 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 12:00 noon – 12:40 p.m.
  • Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)
  • Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)
  • Upholstery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)
  • Upholstery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)

Thursday, 10th May, 2018 to Friday, 1st June, 2018

  • Arabic 3 (Oral)
  • French 3 (Oral)
  • Physical Education 3 (Performance Test)
  • Clothing and Textiles 3 (Practical)
  • Foods and Nutrition 3 (Practical)
  • Home Management 3 (Practical)
  • Music 3B (Performance Test)
    • Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Friday, 11th May, 2018.

  • Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon
  • Basketry 2 ( (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Basketry 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Basic Electronics 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Basic Electronics 1 (Objective) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Monday, 14th May, 2018.

  • Woodwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Woodwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.
  • Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Basic Electronics 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Basic Electronics 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Home Management 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
  • Home Management 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Monday, 14th May, 2018 to Wednesday, 6th June, 2018.

  • Basketry 3 (Project Work)*
  • Ceramics 3 (Project Work)*
  • Graphic Design 3 (Project Work)*
  • Jewellery 3 (Project Work)*
  • Leatherwork 3 (Project Work)*
  • Picture Making 3 (Project Work)*
  • Sculpture 3 (Project Work)*
  • Textiles 3 (Project Work)*
    • 6 hours a day for 5 days for each paper
    • Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Tuesday, 15th May, 2018

  • Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.
  • Health Education 3 (Alternative to Practical Work) ** – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.

WAEC 2019 Timetable Ends Here

We hope that you can now use this WAEC 2019 Timetable and know how to schedule your time round the clock. We Wish You Best Of Luck In Your WAEC Exam.

Thank You.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *